ייעוץ חינם:
053-231-3167

מהם ההבדלים בין רכב משועבד לרכב מעוקל?

"החור השחור" כך זה נקרא, נושא שהרבה צרכנים אינם מבינים, או כאלה שנכבו בעקבות הנושא בעבר. הבדיקה חייבת להתבצע על ידי גורם מקצועי לצורך בדיקת רכבים מעוקלים או משועבדים על ידי גורם אחר. אבל למה בעצם אנחנו זקוקים לבדיקה? בעקבות קנייה של רכב חדש. ללא ספק, בדיקה זו היא הכרחית. במאמר זה, חברת גרר עוזר מספרת מה זה רכב משועבד, מעוקל, ומהם ההבדלים בין שני הסוגים הנפוצים.

מה זה רכב משועבד או מעוקל – ההסבר המלא

רכב משועבד או מעוקל, ברמה העקרונית, כמעט זהה אחד לשני מבחינת ההסבר הנכון והאופטימלי לצרכן. ברוב המקרים, רכב משועבד הוא רכב אשר נמצא תחת הסגר של צד שלישי (צד ג') לעד מימוש של חובות. לעומת זאת, רכב מעוקל, מתייחס לתנאי – החרמה של ציוד באופן זמני עד לקבלת התוצאה הסופית. בנוסף, ישנם מספר רמות של עיקולים או שעבודים, ובהתאם לחומרת המצב של התרחיש. רכב משועבד או מעוקל נגרם מכמה סיבות אפשריות – אי עמידה בהלוואה או חובות, פשיטת רגל, ואפילו כיום של עסקאות חיוב.

ברוב המקרים, בדיקה של רכב משועבד או מעוקל מתבצעת באמצעות בדיקה חכמה על ידי הדואר המקומי. רכבים משועבדים, מעוקלים, או ממושכנים, ברוב המקרים, נמצאים בחזקתה של חברה, בנק, ארגון, או מוסד ממשלתי. זה ההסבר הנכון, המקיף, והטוב ביותר עבורכם. לפני קניית רכבים, בדקו בדואר את הסוגייה. במידה ומדובר על רכב מעוקל, החזר הבעלות תתבצע רק לאחר מימוש ההסכם – החזר החוב ההלוואה, וכו'. באופן אופטימלי, כדאי ומומלץ לבחור ברכב ללא "בעיות" רכב נקי ללא חובות, שיעבוד, או עיקולים למיניהם.

מהם ההבדלים בין רכב משועבד למעוקל – כל מה שרציתם לדעת

כפי שכבר ציינו קודם לכן, רכב משועבד או מעוקל הוא נושא שזהה מאוד באופיו – מבחינה משפטית, וכו'. אם זאת, קיים פרט אחד ששונה לגמרי – ההבדל העיקרי הוא ברמת הרישום של הרכב. שעבוד הרכב נרשם במשרד הרישוי על ידי גורם צד ג' ומונע מבעל הרכב להעביר בעלות לאדם אחר. במילים אחרות, כל עוד שהשעבוד נמצא בתוקף, בעל הרכב לא יוכל למכור את הרכב לאף אחד – לא בצורה פרטנית, ולא עסקית. למעשה, הגורם השלישי, בשלב מאוחר יותר, במקרים של אי הסדרים, יוכל לבקש בעלות מלאה על הנכס.

ומהצד השני, אם מדובר ברכב מעוקל, ישנם שני תנאים שחלים על הבעלים – עיקול הרישום ועיקול בפועל. עיקול הרישום מתייחס לעיקול ברישום הרכב, הרכב לא יוכל לעבור לאף בעלים מלבד התובע. לעומת זאת, עיקול בפועל יהיה "גזר הדין" הרכב יילקח לטובת החזר חובות ותשלומים שנצברו. ההבדל העיקרי: שעבוד הרכב נועד במטרה "להקפיא" תהליכים כמו – העברת בעלות, מכירת הרכב לגורם אחר, וכו'. לעומת זאת, רכב מעוקל יהיה נתון "לחסדיו" של גורם צד ג'. בסטטוס "רכב מעוקל" יהיה ניתן להקפיא את הרישום ואף להעביר את הבעלות לגורם צד ג' – התובע וחבריו. התובע יהיה רשאי לעשות כרצונו, למכור את הרכב למשל.

ועכשיו לעבודה – מה ניתן לעשות במקרים כאלה?

רכב משועבד, מעוקל, או ממושכן, היא תופעה שנגרמה ללא מעט צרכנים מסכנים, וניתן למנוע אותה מראש. ניתן לעשות מספר דברים לגילוי רכב משועבד או מעוקל עוד לפני רכישתו או קנייתו הסופית. גרר עוזר מספרים כיצד להימנע מהתרחיש הגדול מכל, מהם הדברים שאפשר לעשות ולבדוק לפני הקנייה הסופית. הנה כמה דברים שכדאי לכם לעשות לאיתור רכבים מעוקלים, משועבדים, או ממושכנים:

  1. הצעד הראשון: בדקו את הרישיון התקף – ברוב המקרים, בדיקה של הרישיון בצורה פיזית, תניב פירות. רישום שעבוד הרכב, או עיקול הרכב, ברוב המקרים, מופיע בצורה ברורה ברישיון הרכב בתוקף. התווית מופיעה בכלל המקרים בשורה התחתונה של הרישיון, ממש למטה. בעקבות זאת, ניתן למנוע קניות מיותרות של רכבים מעוקלים או משועבדים, ניתן להימנע מהאסון מראש.

  2. הצעד השני: בדיקה באתר רשם המשכונות – באתר זה, ניתן יהיה לבדוק האם הרכב נמצא בשעבוד או משכון. השירות מונגש לציבור ע"י ממשלת ישראל וניתן לצפות במידע רב, מסד נתונים, וכו'. ברוב המקרים, הבדיקה מתבצעת על ידי הזנת מספר פרטים – זיהוי של החייב, מספר הרישוי של הרכב, ועוד. ניתן לעשות זאת לבד או באמצעות גורם מקצועי – עורך דין למשל. שימו לב: אתר האינטרנט מכיל מידע אודות רכבים משנת 95 ומעלה. בדיקה של רכב מתחת לשנות ה־95 לא תהיה אפשרית, לרוב.

לפני קניית הרכב והעסקה הסופית, כדאי לבצע את שני הבדיקות הללו בצורה רצינית, אחראית, ושכולה. ומהצד השני, שימו לב – את שני הבדיקות הללו ניתן לעשות בסניפי הדואר. אם זאת, ייתכנו עלויות רבות. כדאי ומומלץ לעשות את הבדיקות הללו לפני סיום העסקה. אחרת "חלון ההזדמנויות" שלנו כבר יחלוף. במטרה להימנע מדברים כאלה ואחרים, בדקו זאת מראש, היו חכמים מול המערכת הישראלית והחצופה.

מקווים שהצלחנו לפשט את הנושא ככל האפשר, מכאן הבחירה בידיים שלכם. לצידכם, גרר עוזר.

מהם ההבדלים בין רכב משועבד לרכב מעוקל?

תוכן עניינים

צרו איתנו קשר

המלצות

רמי כהן
קרא עוד
מגיע בזמן ,אדיב, מקצוען, והעיקר תמחור הוגן וזאת לא הפעם הראשונה שלי, אין ספק אנחת רווחה.. מומלץ בחום
עופר קרמונה
קרא עוד
אבי בחור מקסים ומקצועי, אמין ושירותי באופן נדיר! אין עוד הרבה אנשים שיודעים גם לתת שירות וגם ערך מוסף
אבירם קאו
קרא עוד
שירות פגז !! , היחיד שדבר לעניין , שקבע איתי הגיע בזמן !! שלם מזומן ובמקום ,תודה רבה לך!!!
הקודם
הבא
דילוג לתוכן